INFOLINIA: 501 251 558
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00

BIURO CZYNNE

Poniedziałek: 12:00 – 18:00, Środa: 12:00 – 18:00, Czwartek: 10:00 – 15:00

jazda samochodem

Możliwość prowadzenia pojazdu mechanicznego to ogromne ułatwienie dla osób pracujących, uczących się i w końcu mieszkających poza centrum miasta. Bez prawa jazdy trudno też czasami znaleźć pracę, nawet taką, która nie jest związana z podróżowaniem czy transportem towarów.

Warto rozsądnie wybrać szkołę nauki jazdy i kompleksowo przygotować do egzaminu teoretycznego i praktycznego, by otrzymać wymarzony dokument bez stresu i dodatkowych kosztów!

Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego?

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy to ten moment, w którym trzeba wykazać się wiedzą dotyczącą przepisów ruchu drogowego, bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdem czy zasad pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w wykładach prowadzonych przez instruktora szkoły jazdy.

Nie ma znaczenia, czy są to wykłady w sali szkoły, czy też online. Słuchanie, robienie notatek i powtarzanie zdobytych informacji systematyzuje wiedzę. Regularna nauka z pomocą podręcznika i rozwiązywanie przykładowych testów zwykle przynoszą pozytywny skutek.

Tylko zdanie egzaminu teoretycznego uprawnia do przystąpienia do egzaminu praktycznego. Sam egzamin teoretyczny to praca przy komputerze wyposażonym w specjalną klawiaturę. Na ekranie wyświetlają się zadania, na które trzeba dosyć szybko odpowiedzieć, wybierając odpowiednią opcję. W ciągu 25 minut trzeba zdobyć min. 68 z 74 punktów, by ukończyć egzamin teoretyczny na prawo jazdy z wynikiem pozytywnym.

Jak przygotować się do egzaminu praktycznego?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy to trudniejsza część całego egzaminu. Kursant musi się wylegitymować przed egzaminatorem i samodzielnie prowadzić pojazd pod jego czujnym okiem. Egzamin praktyczny składa się z dwóch części: pierwsza to jazda po placu manewrowym, a druga obejmuje jazdę w ruchu miejskim.

Najpierw kursant losuje dwa pytania dotyczące tego, jak zbudowany jest samochód i jak działa. Po prawidłowo udzielonych odpowiedziach przygotowuje się do jazdy, czyli ustawia fotel, zagłówek, lusterka, zapina pasy, włącza światła.

Następnie musi wykonać różnorodne zadania na placu manewrowym, takie jak jazda po łuku oznaczonym pasem do przodu i do tyłu oraz ruszanie na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego. Jeśli za pierwszym razem manewr się nie powiedzie, można go powtórzyć.

Po wykonaniu powyższych zadań poprawnie można wyjechać na ulice miasta. Tutaj należy zaprezentować umiejętności poruszania się po drogach ze skrzyżowaniami i rondami, trzeba zaparkować ukośnie, prostopadle, równolegle, zawracać, omijać przeszkody, wymijać i wyprzedzać inne auta, a także zmieniać pasy ruchu i kierunki poruszania się. Egzaminator obserwuje też, czy kierowca właściwie używa kierunkowskazów, czy hamuje albo w odpowiedni sposób zmienia biegi.

Żeby zdać taki egzamin, trzeba oczywiście być po obowiązkowym kursie jazdy. Kurs praktyczny to 30 godzin prowadzenia pojazdu pod czujnym okiem instruktora. To czas, kiedy przyszły kierowca musi opanować skręty, przyspieszanie, hamowanie, manewry, a także oswoić się z pojazdem i wypracować właściwe reakcje na zagrożenia.

Dla niejednego kierującego te 30 godzin szlifowania umiejętności to naprawdę niewiele. Dlatego istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin, by kierowca mógł poczuć się pewniej i by zwiększył swoje szanse na szybkie otrzymanie upragnionego prawa jazdy.

A może pomyśleć o jazdach doszkalających?

Jeśli czujesz, że podstawowe przygotowanie do egzaminu to za mało, pomyśl nie tylko o kursie w dobrej szkole nauki jazdy, ale także o dodatkowych jazdach doszkalających. Kolejne godziny spędzone w samochodzie podczas wykonywania manewrów i jazdy w ruchu miejskim to czas, w którym można jeszcze lepiej oswoić się z samochodem i wyrobić w sobie dobre nawyki, niezbędne przyszłemu kierowcy.

Nawet jeśli uczysz się jazdy z wybranym wcześniej instruktorem, warto pojeździć także z innym. OSK Autobema z siedzibą przy ul. ul. Kasprzaka 19/21 lok. 113 w Technikum Elektronicznym nr 1 w Warszawie oferuje jazdy doszkalające swoim kursantom, a także wszystkim kierowcom, którzy chcą pewniej poczuć się na drodze.

Jazdy odbywają się w samochodach honorowanych przez WORD, a nawet w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. Nad każdym kandydatem do zdobycia prawa jazdy czuwa doświadczony instruktor z odpowiednimi kwalifikacjami.

Sprawdź także: Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?