INFOLINIA: 501 251 558
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00

BIURO CZYNNE

Poniedziałek: 12:00 – 18:00, Środa: 12:00 – 18:00, Czwartek: 10:00 – 15:00

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Zdany egzamin na prawo jazdy pozwala na legalne, bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych samochodem, na które zostało wyrobione uprawnienie. Najczęściej kierowcy wybierają kategorię B, umożliwiającą kierowanie autem osobowym. Jednak zanim kierowca otrzyma upragnione prawko, musi nauczyć się prowadzić auto i przejść pomyślnie egzamin.

 • Kto może podejść do egzaminu i ile on kosztuje?
 • Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?
 • Jak się do niego przygotować?

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Zanim podejdziesz do egzaminu na prawo jazdy, musisz mieć za sobą kurs przygotowany przez doświadczonych instruktorów.

Kursy na prawo jazdy prowadzone są przez specjalistyczne szkoły i każdy obejmuje 30 godzin lekcji praktycznych (po 60 minut) i 30 godzin lekcji teoretycznych (po 45 minut). To pakiet minimum, czyli tyle lekcji odbyć musi każdy uczestnik kursu.

Jeśli jednak kursant czuje się niepewnie za kierownicą, może dokupić jazdy na placu lub na mieście, ale tutaj liczba godzin zależy od tego, jakie potrzeby ma przyszły kierowca.

Do podejścia do egzaminu w WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) niezbędne jest także zdanie wewnętrznego egzaminu na prawo jazdy. Jest to ostateczny test przed oficjalnym egzaminem obejmujący wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Ponadto do egzaminu na prawo jazdy może podejść tylko osoba pełnoletnia, która mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy w WORD?

Zdobycie prawa jazdy wymaga poniesienia kosztów. Te obejmują sam kurs w ośrodku nauki jazdy oraz każdy z egzaminów.

W przypadku egzaminu teoretycznego, niezależnie od kategorii, trzeba zapłacić 30 zł. Jeśli więc starasz się o kategorię B, zapłacisz tyle samo co kierowca, który przystępuje do egzaminu na prawo jazdy kategorii AM czy T.

Cena egzaminu z części praktycznej zależy od tego, o którą kategorię się staramy.

 • 140 zł kosztuje egzamin na kategorię AM i B;
 • 170 zł trzeba zapłacić za egzamin za kategorie B1, B (96), C1, D1 i T;
 • 180 zł zapłacisz za podejście do egzaminu praktycznego w kategorii A, A1 i A2;
 • 200 zł kosztuje kategoria C, D i B+E;
 • 245 zł musisz wydać na egzamin praktyczny z kategorii C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Egzamin teoretyczny — jak wygląda?

Egzamin teoretyczny zdawany jest w WORD-zie przy pomocy komputera ze specjalnym oprogramowaniem. Jest to test składający się z 32 pytań, z których 20 obejmuje wiedzę podstawową, a 12 to zagadnienia specjalistyczne. Te ostatnie dotyczą konkretnej kategorii prawa jazdy.

Wiedza podstawowa

Pytania z wiedzy podstawowej obejmują zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Możesz otrzymać za nie od 1 do 3 punktów, w zależności od ich znaczenia. Pytania te są jednokrotnego wyboru, czyli można odpowiedzieć tylko TAK lub NIE.

Wiedza specjalistyczna

Tutaj znajdują się pytania dotyczące konkretnej kategorii. Również można otrzymać za nie od 1 do 3 punktów, w zależności od znaczenia, a pytania są jednokrotnego wyboru. Można wybrać A, B lub C.

Żeby otrzymać pozytywny wynik testu, należy zdobyć minimum 68 punktów z 74 możliwych. Wynik jest właściwie natychmiastowy, a jeśli jest pozytywny, profil przyszłego kierowcy jest aktualizowany i może on przejść do części praktycznej egzaminu.

Egzamin praktyczny — co należy wiedzieć?

Kiedy już usiądziesz w samochodzie egzaminacyjnym, nie możesz od razu wyjechać na miasto. Najpierw trzeba odpowiedzieć na kilka pytań związanych z przygotowywaniem się do jazdy oraz sprawdzić stan podstawowych elementów pojazdu.

Pierwszy etap egzaminu praktycznego na prawo jazdy oznacza manewry na placu. Należy przodem i tyłem pokonać łuk, mieszcząc się w słupkach i w liniach. Następnie sprawnie trzeba ruszyć ze wzniesienia, bez cofnięcia się dalej niż o 20 cm i bez zgaszenia silnika.

Dopiero wtedy można ruszyć na miasto. To tam parkuje się, jeździ po rondach, pokonuje skrzyżowania, wyprzedza. Egzaminator ocenia pewność i poprawność jazdy. Cały egzamin trwa około 40 minut.

Jeśli nie popełnisz żadnego błędu, otrzymasz potwierdzenie zdanego egzaminu. Nie oznacza to jednak, że możesz wrócić do domu jako aktywny kierowca. Trzeba poczekać na dokument. Jego wydanie trwa około 2 tygodnie.

Jak dobrze się przygotować do państwowego egzaminu na prawo jazdy?

Żeby zdać egzamin na prawo jazdy nie można pominąć żadnego etapu. Trzeba zapisać się na kurs, chodzić na zajęcia teoretyczne, brać udział w jazdach po placu i po mieście, podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Zobacz więcej tutaj: https://autobema.pl/jak-wyglada-egzamin-na-prawo-jazdy/

Warto także:

 • zapisać się do szkoły jazdy, która zapewnia zajęcia na sprawnych, nowoczesnych samochodach, takich samych jakie używane są w WORD-zie;
 • skorzystać z wiedzy doświadczonego instruktora — słuchać jego poleceń, zadawać mu pytania, punktualnie zgłaszać się na jazdy;
 • można zapisać się na dodatkowe jazdy przed egzaminem na prawko. Im więcej czasu spędza się za kierownicą, tym łatwiej o wykształcenie prawidłowych odruchów, oswojenie stresu, poznanie topografii miasta i tras, po których jeżdżą egzaminatorzy razem z kandydatami na prawo jazdy.

Jeśli szukasz cieszącej się dobrymi opiniami szkoły jazdy w Warszawie, sprawdź ofertę kursów w OSK Autobema. Tutaj możesz jeździć z instruktorami o ogromnym doświadczeniu, szkolić się od początku lub doszkalać – nie tylko przed samym egzaminem, ale nawet po zdaniu na prawo jazdy.

OSK Autobema znajdziesz merytoryczne wsparcie i z powodzeniem ukończysz kurs zdanym egzaminem!