Trudno spotkać kogoś, kto nigdy nie odczuwał stresu. Stres to reakcja organizmu na wydarzenie, które przekracza zdolność do skutecznego radzenia sobie z obciążeniem. Na niektóre osoby ma działanie korzystne: mobilizuje, wyostrza zmysły, poprawia pamięć. Nierzadko jednak może powodować spłycenie oddechu, suchość w ustach czy wręcz kłopoty z pamięcią, uwagą i koncentracją.
Żeby egzamin na prawo jazdy zakończył się powodzeniem, warto zapanować nad odczuwanym stresem.
Wybierz najlepszą dla siebie porę na zdawanie egzaminu
Chociaż w ośrodkach egzaminacyjnych chętnych do zdawania na prawo jazdy jest sporo, to przyszły kierowca ma prawo wybrać sobie porę egzaminu. Nikt nie może narzucić terminu porannego czy w godzinach popołudniowego szczytu! Warto więc zastanowić się, która pora na zdawanie egzaminu jest dla Ciebie najlepsza.
Tak zwane „ranne” ptaszki lepiej czują się przed południem. Mają wtedy lepszą pamięć, szybciej się koncentrują, precyzyjniej wykonują zadania. Z kolei „sowy” funkcjonują w godzinach popołudniowych, a rano są zaspane i niezdolne do jasnego podejmowania decyzji.
Niektórzy niedoświadczeni kierowcy bardzo obawiają się jeżdżenia po mieście w godzinach szczytu. Jeśli wolisz prowadzić pojazd, kiedy ulice odrobinę pustoszeją, umów się na egzamin między godziną 10.00 a 15.00. Wcześniej i później na ulicach miast jest naprawdę tłoczno, ale nie znaczy to, że nie można wtedy zdawać na prawo jazdy.
Kiedy jest korek, jedzie się wolniej i ma się więcej czasu na przygotowanie do manewru i przemyślenie swojego zachowania za kierownicą. Bywa więc tak, że egzamin na prawo jazdy w godzinach szczytu wcale nie jest złym pomysłem.
Wypoczynek przed egzaminem to podstawa
Jeśli wiesz, że następnego dnia zdajesz egzamin na prawo jazdy, nie pracuj i nie ucz się do późna, nie zaczynaj oglądania nowego, wciągającego serialu, ani nie decyduj się na wyjście na imprezę. Przed samym pójściem spać warto unikać picia kawy, alkoholu, herbaty, kakao. Lepiej wybrać ziołową herbatę, na przykład z mięty lub melisy, albo kubek ciepłego mleka z miodem.
Na 30 minut przed pójściem spać należy wyłączyć wszystkie źródła niebieskiego światła: komputer, telefon komórkowy, telewizor.
Długi, spokojny sen regeneruje ciało oraz umysł, poprawia zdolność koncentracji, tym samym zwiększa szansę na pomyślne ukończenie egzaminu.
Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty
Żeby w ogóle podejść do egzaminu na prawo jazdy, trzeba wylegitymować się dowodem osobistym. Żeby rano nie szukać dokumentów, najlepiej przygotować je sobie już dzień przed nim. Niech będą schowane w portfelu, a portfel w torebce lub kurtce, w której zamierzasz iść na egzamin.
Myśl pozytywnie
Pozytywne myślenie wpływa na ogólne samopoczucie i pozwala cieszyć się życiem. Nawet jeśli wiesz, że drobiazg może sprawić, że tym razem nie zdobędziesz upragnionego prawka, myśl tylko o tym, jak dobrze pójdzie Ci na egzaminie.
Pozytywne myślenie ma silne działanie antystresowe, niezależnie od tego, z czym się zmagasz. Gdy myślisz pozytywnie, mózg jest nastawiony na szukanie najlepszego rozwiązania, a stres w takim przypadku wpływa mobilizująco. Dzięki temu będziesz działać efektywnie i zrealizujesz swój cel — zdobędziesz prawo jazdy.
Egzaminator nie jest katem — pamiętaj o tym!
Egzaminator jest osobą odpowiedzialną za sprawdzenie, czy kandydat na kierowcę zna przepisy ruchu drogowego i potrafi bezpiecznie poruszać się po drodze. Jego celem nie jest oblanie kandydata na kierowcę, ale przede wszystkim edukacja, wyłapanie błędów, które normalnie mogłyby się przyczynić do Twojego wypadku albo zrobienia krzywdy innym użytkownikom ruchu drogowego.
Ma on czuwać nad bezpieczeństwem i sprawdzić, czy możesz faktycznie siedzieć za kierownicą, czy może potrzebujesz jeszcze kilku lekcji doszkalających. Traktuj go więc z szacunkiem i nie obawiaj się egzaminatora. To osoby, które latami jeżdżą z różnymi kierowcami i są przygotowani do bezpośredniego kontaktu z nimi.
Bądź punktualny
Przyczyną silnego stresu może być obawa przed spóźnieniem się na egzamin. Jeśli zdajesz egzamin z samego rana, ustaw nie jeden, a dwa budziki, daj sobie czas na dłuższą kąpiel i przygotuj śniadanie.
Poranne czy popołudniowe korki powodują zaburzenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, możliwa jest też awaria samochodu, którym ktoś wiezie Cię na egzamin — te czynniki ryzyka łatwo wyeliminować. Wystarczy wyjść nieco wcześniej z domu.
Nie trzeba spieszyć się i mieć godzinę zapasu, ale czasami kwadrans może być zbawienny. Daj więc sobie czas i bądź wcześniej przed wyznaczoną godziną egzaminu. Czekając na swoją kolej, możesz posłuchać relaksującej muzyki, porozmawiać z innymi kandydatami do egzaminu albo poczytać książkę.
Stres nie musi być wrogiem
Stres przed egzaminem na prawo jazdy może być Twoim sprzymierzeńcem. Jeśli nastawisz się optymistycznie, dobrze wyśpisz, zjesz smaczny, ale lekki posiłek przed przystąpieniem do egzaminu, złagodzisz jego negatywne skutki.
Stres potrafi działać korzystnie, motywując do wytężonego skupienia się na problemie i koncentracji. Nie przyjmuj więc żadnych środków uspokajających tuż przed egzaminem. Najlepiej wziąć ze sobą coś lekkiego do chrupania, na przykład małe marchewki, jabłko czy kawałki kalarepy albo posłuchać ulubionej muzyki.
Podsumowanie
Mniejszy stres odczuwają osoby, które są pewne siebie, wiedzą, że dobrze przygotowały się do egzaminu, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór szkoły nauki jazdy.
Jeśli mieszkasz w Warszawie, wybór jest prosty. OSK Autobema, szkoła, która ma swoją siedzibę przy ul. Kasprzaka 19/21 lok. 113 w Technikum Elektronicznym nr 1 w Warszawie, oferuje 20 lat doświadczenia i sprawne, komfortowe pojazdy. Pracują tam też zaangażowani instruktorzy jazdy.
W szkole OSK Autobema nie tylko zrobisz podstawowy kurs na samochodach w automacie i z manualną skrzynią biegów, ale także możesz zapisać się na jazdy doszkalające, które dodadzą Ci pewności siebie na drodze i ułatwią zdanie egzaminu na prawo jazdy.