
Prawo jazdy kategorii B należy do najpopularniejszych dokumentów tego typu. Co ciekawsze, od dłuższego czasu jest traktowanie nie tylko jako środek do poprawy komfortu przemieszczania się. Dla wielu młodych osób, które stanęły na progu dorosłego życia, stanowi potwierdzenie niezależności. Dlatego często wybierają one kurs jako prezent z okazji ukończenia 18 lat. Jakie możliwości zapewnia im kategoria B prawa jazdy?
Rola samochodu we współczesnym życiu
Dysponowanie własnym samochodem jest obecnie powszechne. Po kilkudziesięciu latach żmudnego gromadzenia oszczędności, aby dorobić się własnych czterech kółek przed czterdziestką, obecnie zakup nie stanowi już problemu. Jeżdżący i w miarę sprawny pojazd można bowiem nabyć za 2-3 minimalne pensje. Znacznie trudniej jest takie auto utrzymać, gdyż koszty ubezpieczenia, paliwa i ewentualnych napraw często są bardzo wysokie.
Innym problemem jest prawo jazdy kat B. Pomijając koszt kursu, dla wielu młodych ludzi problemem jest zaliczenie egzaminu. Spory odsetek chętnych rezygnuje po trzecim czy czwartym podejściu. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Obecnie bowiem kat B prawa jazdy nie tylko stanowi dodatkowy argument przy poszukiwaniu pracy. Dokument uprawnia też do prowadzenia wielu innych pojazdów, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i zarobkowych.
Kategorie prawa jazdy w myśl prawa o ruchu drogowym
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że kategoria prawa jazdy decyduje o tym, jakie pojazdy może prowadzić jej posiadacz. Pomimo to wiedza ogólna nie sprawia, że każdy potrafi wymienić ich rodzaje. Powszechnie wiadomo, że kategoria B jest niezbędna do prowadzenia prywatnych aut osobowych, jednak to nie wyczerpuje jeszcze wszystkich możliwości. Podobnie jest w przypadku kategorii C, przez większość osób przypisywanej ciężarówkom. Znacznie mniejsza natomiast jest wiedza o przeznaczeniu kategorii takich jak AM, D, T czy A1 i B1.
Precyzyjne określenie grupy pojazdów, które można prowadzić po uzyskaniu każdego w tych dokumentów, wymienia Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego zapisem poszczególne kategorie prawa jazdy nie gwarantują uprawnień tylko na jeden typ pojazdów. Chociaż wymagania są podobne i trzeba zdać taki sam egzamin, możliwości jest znacznie więcej. Dotyczy to również kategorii B.
Prawo jazdy kat B – czym można jeździć?
Przepisy o ruchu drogowym mówią, że w przypadku kat B prawo jazdy daje uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobowych, dostawczych i lekkich ciężarówek, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t. W przypadku cięższych pojazdów dokument nie uprawnia do przewożenia dużej grupy osób.
Kupując busa, właściciel musi mieć świadomość, że nie będzie mógł za jego pomocą organizować przewozów osobowych np. w celach zarobkowych dla grupy liczącej więcej niż 8 pasażerów. Aby móc pracować za kółkiem takiego samochodu, musiałby ukończyć dodatkowe szkolenie i uzyskać certyfikat uprawniający do przewozu osób.
Inną ważną informacją dla uczestników kursów na kat. B jest ta, że po zdaniu egzaminu będą mogli oni prowadzić wszystkie pojazdy objęte niższymi kategoriami (AM, A1). Są to zarówno czterokołowce, jak trójkołowce oraz pojazdy jednośladowe. Co to oznacza w praktyce? Jakie uprawnienia daje prawko kat. B?
Prawo jazdy na quada
Ukończenie kursu i zdanie egzaminu na kat. B uprawnia do prowadzenia lekkich pojazdów czterokołowych, czyli tzw. quadów. Nie dotyczy to jednak wszystkim modeli. Pod kategorię podlegają jedynie czterokołowce lekkie o masie nieprzekraczającej 350 kg i maksymalnej prędkości 45 km/h. Cięższe pojazdy tego typu nie są dopuszczone do jazdy po polskich drogach i można je transportować wyłącznie na przyczepach. Warto zaznaczyć, że uprawnienia są niezbędne nie tylko do jazdy po drogach publicznych. Wymaga ich również jazda quadem po leśnych duktach.
Prawo jazdy na skuter, motorowej o motocykl
Spośród wielu typów pojazdów od najwcześniejszego wieku są użytkowane jednoślady. Również do prowadzenia większości z nich jest niezbędne prawo jazdy kat B. Czym można jeździć z takim dokumentem? Dostępne możliwości to:
- kierowanie jednośladem o pojemności do 50 cm3 – są to motorowery, które ze względu na konstrukcję mogą się poruszać z maksymalną prędkością do 45 km/h,
- jazda motocyklem do 125 cm3, pod warunkiem, że jego moc nie przekracza 11 kW, a stosunek do mocy własnej wynosi nie więcej niż 0,1 kW/kg. Uprawnienia uzyskuje osoba, która ma prawo jazdy B od minimum trzech lat. Kategoria obejmuje też trójkołowce oraz jest to również prawko na skuter.
Samochody z przyczepą lekką
Przepisy o ruchu drogowym wskazują też, że prawo jazdy kat B uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdu z przyczepą pod warunkiem, że:
- jest to samochód lub pojazd czterokołowy objęty uprawnieniami kat B,
- przyczepa jest zakwalifikowana do kategorii lekkich i ma dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 750 kg,
- łączna masa zespołu nie przekracza 4250 kg,
Prawo jazdy kat B uprawnia do prowadzenia busa dostawczego o masie do 3,5 tony oraz zezwala na kierowanie zespołem z przyczepą lekką. Połączenie tych dwóch środków transportu w zespół jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy takie pojazdy samochodowe nie osiągają maksymalnego DMC.
Pojazdy wolnobieżne i traktory
Kolejną grupą pojazdów objętych kategorią B są ciągniki rolnicze. Można poruszać się nimi po drogach publicznych, jednak uprawnienia dotyczą wyłącznie terenu Polski. Również wyłącznie w kraju kierowca zyskuje prawo do prowadzenia traktora z przyczepą lekką, przy spełnieniu wymogów dotyczących maksymalnej ładowności. Trzecią grupą są pojazdy wolnobieżne takie jak np. walce drogowe.
Prowadzenie busa do 3,5 t
Ostatnią grupą pojazdów objętych uprawnieniami kategorii B prawa jazdy są busy do 3,5 t. Uprawnienia dotyczą transportu towarów, natomiast jeśli samochód jest wyposażony w miejsca siedzące, kierowca może zabrać ze sobą jedynie do 8 pasażerów i siebie.
Osoby, które decydują się na ukończenie kursu na prawo jazdy, często zadają sobie wiele pytań związanych z zakresem uzyskanych uprawnień. Jednocześnie zdarza się też sytuacja odwrotna, gdy właściciel nowego nabytku zastanawia się, jakie prawo jazdy na quada czy ile osób można przewozić na kat. B. Zapoznając się z listą pojazdów, które może prowadzić po zdaniu egzaminu, z pewnością znajdzie odpowiedzi na każde z nich.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na prawo jazdy kategorii B: https://autobema.pl/kategoria-b/