INFOLINIA: 501 251 558
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00

BIURO CZYNNE

Poniedziałek: 12:00 – 18:00, Środa: 12:00 – 18:00, Czwartek: 10:00 – 15:00

jak zapisać się na prawo jazdy

Jak zapisać się na prawo jazdy. Poradnik krok po kroku.

Bezpieczne poruszanie się samochodem wymaga nie tylko rozsądku i dojrzałości, ale także zdobycia wiedzy i umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Uczestniczenie w kursie na prawo jazdy to konieczność, by móc podejść do egzaminu i uzyskać dokument uprawniający do prowadzenia samochodu osobowego. Jeśli nie masz prawa jazdy, sprawdź, co musisz zrobić, by zapisać się na kurs w szkole prawa jazdy.

Kto może starać się o prawo jazdy?

Zdobycie prawa jazdy pozwalającego na prowadzenie samochodu osobowego jest możliwe dla każdej osoby pełnoletniej mieszkającej w Polsce od min. 185 dni. Osoba, która ma już prawo jazdy, ale chce uzyskać kolejną kategorię, także może zapisać się na kurs zakończony egzaminem.

Przyszły kierowca starający się o dokument musi być pełnoletni, przy czym, biorąc pod uwagę czas trwania kursu na prawo jazdy, zapisać się na niego może 17-latek, któremu brakuje 3 miesięcy do pełnoletności.

Jakie kroki należy podjąć, aby zapisać się na kurs prawa jazdy?

Uzyskanie prawa jazdy umożliwia swobodę poruszania się. Z dokumentem i nabytymi umiejętnościami możesz wreszcie podróżować własnym samochodem, dojeżdżać do szkoły czy łatwiej znajdziesz pracę. Dlatego warto podjąć wysiłek i krok po kroku spełnić wszystkie wymagania związane ze zdobyciem wymarzonych uprawnień.

1. Udaj się do odpowiedniego lekarza w celu zrobienia badań lekarskich na prawo jazdy

Przyszły kierowca musi być osobą zdrową, by podejść do kursu i egzaminu. Początek starań o prawko wiąże się więc z wizytą u lekarza, który ma uprawnienia do badania kierowców. Nie może być to więc Twój lekarz rodzinny. Warto spytać w wybranym ośrodku szkolenia kierowców, czy można skorzystać w lekarza zatrudnionego przez szkołę jazdy. To znacząco ułatwia znalezienie terminu badania.

2. Skompletuj dokumenty

Załóż teczkę i do niej wkładaj wszystkie dokumenty, które trzeba zanieść do szkoły jazdy.

  • Orzeczenie lekarskie uzyskane od lekarza po badaniu.
  • Aktualne zdjęcie, takie jak do paszportu albo dowodu osobistego.
  • Dowód osobisty albo paszport.
  • Dokument, który potwierdza adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy. Ponieważ w dowodzie ani w paszporcie takich danych nie ma, należy zwrócić się o zaświadczenie do swojego urzędu gminy czy miasta.
  • Ksero dotychczasowego prawa jazdy w przypadku, kiedy starasz się o kolejną kategorię.
  • Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, potrzebujesz pisemnej zgody rodziców albo opiekuna prawnego. Taki dokument trzeba podpisać w urzędzie, razem z opiekunem prawnym.
  • Jeśli starasz się o kategorię C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA potrzebne jest także oświadczenie lekarza o zdrowiu psychicznym.

3. Udaj się do Urzędu do wydziału komunikacji w celu wyrobienia PKK

PKK, czyli profil kandydata na kierowcę, zawiera dane o osobie, która chce uzyskać prawo jazdy. Jest to dokument z wydziału komunikacji, który identyfikuje kandydata na kierowcę w urzędach, szkole jazdy oraz w WORD-ach. Otrzymasz go w wydziale komunikacji Twojego urzędu związanego z miejscem zamieszkania (starostwo powiatowe).

4. Zapisz się na kurs w OSK

Jeśli masz już swój numer, możesz zapisać się na kurs prawa jazdy. Musisz uczestniczyć w zajęciach teoretycznych, a później praktycznych. Obligatoryjnie każdy uczestnik szkolenia musi mieć 30 godzin zajęć teoretycznych, podczas których zapoznaje się z zasadami ruchu drogowego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu oraz 30 godzin jazd po placu i w mieście.

ZAPISZ SIĘ NA KURS W OSK AUTOBEMA!

Przeciętnie ukończenie kursu na prawo jazdy trwa od dwóch do trzech miesięcy i kończy się egzaminem państwowym w wybranym przez kursanta Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Podsumowanie

Już doskonale wiesz, jakie kroki podjąć, by zapisać się na kurs prawa jazdy. Przed Tobą jeszcze jedno zadanie — odwiedziny w OSK Autobema w Warszawie, szkole, która od lat z powodzeniem uczy kierowania różnymi pojazdami i przygotowuje do jazdy młodych i tych bardziej dojrzałych kierowców.

Jeśli chcesz kompleksowo przygotować się do egzaminu, by zdać go za pierwszym razem, skorzystaj z oferty naszej szkoły i zacznij jeździć z najlepszymi instruktorami!