INFOLINIA: 501 251 558
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00

BIURO CZYNNE

Poniedziałek: 12:00 – 18:00, Środa: 12:00 – 18:00, Czwartek: 10:00 – 15:00

Rosnąca liczba samochodów na polskich drogach sprawia, że trzeba wykorzystywać każde miejsce parkingowe. Manewrowanie na ciasnych i wąskich parkingach jest szczególnie stresujące dla początkujących kierowców.

Konsekwencją złego parkowania są oczywiście parkingowe stłuczki i przetarcia lakieru, co zdecydowanie wzmaga strach przed parkowaniem w takich miejscach.

W tym tekście skupimy się na praktycznych wskazówkach dotyczących tego, jak parkować na ciasnych parkingach. Praktyka czyni mistrza, dlatego wjazd na zatłoczony parking wcale nie musi być stresujący!

Szkody parkingowe – czym są i dlaczego warto ich unikać

Kluczykami niech rzuci ten kierowca, który nigdy nie miał stresującej sytuacji na parkingu. Manewrowanie na parkingu potrafi być wyjątkowo problematyczne, co często kończy się szkodami parkingowymi. Tym mianem określa się wszelkie stłuczki, zarysowania lakieru lub urwane lusterka, czyli szkody powstałe na parkingach.

Takie „przygody” są nie tylko bardzo stresujące, ale przede wszystkim kosztowne dla samego kierowcy. Wpływają też na wysokość składki ubezpieczenia OC, dlatego warto unikać ich jak ognia. Wszelkie stłuczki na parkingu stają się później niejako samospełniającą się przepowiednią, ponieważ kierowca boi się, że znów popełni błąd, przez co jest mniej skoncentrowany.

Kroki do prawidłowego zaparkowania w ciasnym parkingu

Sztuka parkowania wymaga praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki. Sprawnego parkowania na ciasnych i wąskich parkingach nie da się nauczyć w przeciągu jednego dnia, jednakże systematyczne ćwiczenie oraz przyswojenie praktycznych wskazówek jest bardzo pomocne. Każdy wyjazd na parking jest zatem świetną okazją do zastosowania porad w praktyce.

Jedź wolno

Śpiesz się powoli. Pośpiech na parkingu zdecydowanie nie jest wskazany, ponieważ to właśnie nieuwaga prowadzi do stłuczek i zdartego lakieru na drzwiach.

Wykonując manewr parkowania, pamiętaj o tym, że lepiej zrobić wszystko 2 minuty wolniej, niż parkować w pośpiechu i przerysować drzwi sobie i komuś.

Jeżeli stresuje Cię parkowanie w galeriach handlowych, na początku poćwicz w miejscach, w których ruch samochodowy jest trochę mniejszy. Sprawne parkowanie to nic innego, jak dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz pamięć mięśniowa.

Przed parkowaniem zasygnalizuj to wcześniej kierunkowskazem

kierunkowskazy

Stłuczki na parkingu bardzo często wynikają z wzajemnego niezrozumienia kierowców. To właśnie dlatego tak istotne jest wyraźne sygnalizowanie tego, że zamierzasz skręcić i zająć wolne miejsce parkingowe. Używanie kierunkowskazów na parkingu jest zatem najlepszym sposobem na to, aby pokazać innym kierowcom swoje zamiary.

Ułatwiaj sobie życie

Parkowanie w ciasnych i często ciemnych parkingach w galeriach handlowych potrafi być dla kierowców stresujące. Nie utrudniaj sobie życia i zacznij naukę parkowania od dobrze oświetlonych parkingów na świeżym powietrzu. Taka praktyka jest najlepszym sposobem na to, by parkingi w galeriach handlowych nie były wizją z koszmaru.

Nie parkuj przy wejściu do marketu, jeśli to możliwe

Wiesz dlaczego miejsca przy wejściu do marketu są zawsze najbardziej oblegane? Bo są najbliżej wejścia. Z tego powodu w takich miejscach jest najciaśniej, ponieważ każdy chce wysiąść z samochodu i od razu rozpocząć zakupy.

Jeżeli masz możliwość zaparkowania na dalszych miejscach parkingu, będzie to najlepszym rozwiązaniem. Nie musisz się martwić, że trzeba będzie wysiadać z samochodu, wykonując akrobacje niczym Tom Cruise w Mission Impossible.

Staraj się zachować odpowiednią odległość od sąsiadujących aut

Parkowanie na milimetry jest najgorszym możliwym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ daje złudne poczucie dobrze zaparkowanego samochodu.

Jeżeli nie możesz swobodnie wysiąść z samochodu, to oznacza, że nie udało Ci się dobrze zaparkować auta. Zwróć uwagę na prawą stronę samochodu, ponieważ kierowcy często parkują z dużym zapasem miejsca od strony kierowcy.

Nie wjeżdżaj na rampę zaraz po kimś

Parkingowa rampa potrafi być prawdziwym koszmarem dla kierowców, ze względu na konieczność ruszania z hamulca ręcznego. Dobrym rozwiązaniem jest odczekanie kilkunastu sekund, aż samochód przed Tobą spokojnie ruszy i rampa znów się opuści.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest przećwiczenie ruszania z ręcznego, aby dobrze opanować tę jakże przydatną umiejętność.

Nie czujesz się pewnie przy parkowaniu? Zapraszamy na jazdy doszkalające w OSK Autobema!

Teoria jest bardzo ważna, ale tylko w połączeniu z praktyką pozwoli Ci pozbyć się stresu przy parkowaniu na ciasnych i wąskich parkingach. Jeżeli nie czujesz się pewnie przy parkowaniu i chcesz poćwiczyć wyżej wspomniane sposoby parkowania, warto skorzystać z oferty jazd doszkalających szkoły Autobema.

Ośrodek istnieje od 1996 roku i do tej pory skutecznie kształci kierowców. Wykupienie kilku lekcji pozwoli Ci opanować parkowanie do tego stopnia, że przestanie ono wywoływać stres, zaś parkingowe stłuczki i szkody staną się jedynie wspomnieniem.

Parkowanie wcale nie musi być trudne. Wystarczy odpowiednia wiedza w połączeniu z praktyką!