Czym grozi jazda bez prawa jazdy?
Kierowanie pojazdem bez uprawnień to zawsze przejaw arogancji. Jeśli myślisz, że możesz poruszać się po drodze bez prawka, być może nie zdajesz sobie sprawy, że grozi za to mandat, a nawet więzienie. W przypadku spowodowania wypadku czy kolizji kierowca bez uprawnień musi nierzadko zapłacić sporą karę finansową w formie odszkodowania dla ofiar.
Jakie kary ponosi kierowca złapany bez uprawnień?
Kwestię jazdy bez uprawnień reguluje art. 94 Kodeksu wykroczeń. Jeśli kierowca nigdy nie zdobył uprawnień do prowadzenia pojazdu, a jednak wsiadł za kierownicę, musi liczyć się z grzywną w wysokości od 500 do 5000 zł. Konsekwencje bywają różne, w zależności od tego, czy kierowca miał prawo jazdy, ale mu je odebrano, nigdy prawa jazdy nie zdobył, a jeździ samochodem i został złapany przypadkiem, czy też przyczynił się do niebezpiecznego zdarzenia w ruchu drogowym pomimo.
Prowadzisz bez uprawnień? Co grozi w przypadku wypadku lub stłuczki?
Jeśli osoba, która nie ma uprawnień, prowadziła pojazd i spowodowała szkodę, może mieć naprawdę duże kłopoty. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie poszkodowanym w wypadku, ale ma prawo do odzyskania wypłaconych środków bezpośrednio od kierowcy. To oznacza, że poszkodowany otrzyma pomoc, ale koszty te pokryje kierowca. Jeśli pojazd był objęty ubezpieczeniem AC, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
Zdarza się też tak, że pojazd jest ubezpieczony, należy do osoby, która porusza się samochodem i ma prawo jazdy, a jednak za kierownicę wsiada inny kierowca, bez uprawnień. Jeśli spowoduje on wypadek, ubezpieczenie AC nie pokryje szkody, ale właściciel pojazdu może żądać zwrotu kosztów naprawy od prowadzącego. Jeśli sprawca zdarzenia nie odda pieniędzy dobrowolnie, trzeba dochodzić swoich praw w sądzie.
Każdy, kto prowadzi samochód, a nie ma uprawnień, musi zdawać sobie sprawę z tego, że będzie odpowiadał własnym majątkiem, kiedy poszkodowany odniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, albo kiedy ktoś zginie w takim wypadku. Odszkodowanie może przekroczyć nawet milion złotych. W Polsce znane są już przypadki zasądzenia odszkodowania w wysokości nawet 1,4 mln złotych za spowodowanie wypadku, w wyniku którego poszkodowany jest sparaliżowany lub zmarł.
Prowadzenie pojazdu bez posiadania przy sobie dokumentu uprawniającego do jazdy
Do 4 grudnia 2020 zawsze trzeba było mieć przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Od 5 grudnia 2020 obowiązek ten został zniesiony i dokumenty, łącznie z potwierdzeniem ważnej polisy OC, można zostawić w domu. Podczas kontroli policyjnej funkcjonariusze mogą sprawdzić kierowcę w Centralnej Ewidencji Kierowców, więc za brak dokumentu przy sobie nie grozi żadna kara. Pod warunkiem oczywiście, że prawo jazdy zostało wydane w Polsce. Jeśli kierowca ma uprawnienia zdobyte w innym kraju, powinien mieć ze sobą dokument.
Nie oznacza to jednak, że wolno jeździć samochodem tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, ale zanim dokument zostanie wyrobiony. Jeśli początkujący kierowca nie ma jeszcze dokumentu, nie może wsiadać za kierownicę. W przypadku kontroli kierowca zostanie potraktowany tak samo, jakby w ogóle nie miał uprawnień, czyli zapłaci grzywnę. Sprawa może być także skierowana do sądu, a ten może orzec zakaz prowadzenia pojazdu.
Skutki jazdy pomimo cofniętych uprawnień do prowadzenia pojazdów
Wielu kierowców traci uprawnienia do kierowania pojazdem między innymi w wyniku znacznego przekroczenia prędkości na terenie zabudowanym. Prawo jazdy odbierane jest także wtedy, kiedy kierowca:
- spowodował katastrofę w ruchu drogowym,
- uciekł z miejsca zdarzenia,
- unikał kontroli policji,
- prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
W przypadku, kiedy kierowca stracił prawo jazdy, a wsiadł za kierownicę, może trafić nawet do więzienia. Grozi mu kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres do 15 lat. Jeśli nadal kierowca nie chce się podporządkować i wsiada za kółko, może zostać pozbawiony wolności na czas od 3 miesięcy do 5 lat. Wynika to z art. 244 Kodeksu karnego.
Trzeba się liczyć także z kosztami mandatu lub kary grzywny oraz z zapłaceniem za odholowanie samochodu, jeśli nie ma drugiego kierowcy, który mógłby usiąść za kierownicą. Kiedy kierowca bez uprawnień spowoduje kolizję lub wypadek, także odpowiada finansowo za swoje czyny.
Dlaczego warto skorzystać z kursu na prawo jazdy?
Żeby legalnie, ale przede wszystkim bezpiecznie jeździć samochodem lub innym pojazdem mechanicznym, trzeba skończyć kurs teoretyczny, praktyczny i zdać egzamin. Wielu kierowców przyznaje, że jest to wyzwanie wymagające czasu, poniesienia kosztów, a egzamin dostarcza sporo stresu.
Jednak pod okiem doświadczonych instruktorów, kurs może być pozytywnym doświadczeniem, które kończy się jednym, udanym podejściem do egzaminu. Jeśli szukasz w Warszawie szkoły jazdy, która kompleksowo i w miłej atmosferze przygotuje Cię do egzaminu, zwróć uwagę na ofertę Ośrodka Szkolenia kierowców z Warszawy Autobema. Ośrodek znajduje się przy ul. Kasprzaka 19/21 i prowadzi kursy w elastycznych godzinach i z wykorzystaniem samochodów, na których zdaje się egzamin w lokalnym WORD.
Podsumowanie
Brak prawa jazdy to poważne utrudnienie w życiu osób aktywnych i pracujących. Jednak nie ryzykuj jazdy bez niego. Zrób kurs, podejdź do egzaminu i miej pewność, że w przypadku kontroli, nie grozi Ci mandat.